OBÝVACÍ POKOJ
KUCHYŇ
LOŽNICE
DĚTSKÝ POKOJ
KOUPELNA
PŘEDSÍŇ
KANCELÁŘ
OBRAZY A DEKORACE
SKLADEM

Slovníček pojmů

MATERIÁLY POUŽÍVANÉ K VÝROBĚ NÁBYTKU

 
 
 
   
   
     
     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MECHANIKY A KOMPONENTY KANCELÁŘSKÝCH ŽIDLÍ

 

  

Lamino, LDT, lamino desky, laminovaná DTD

Lamino také označované jako LTD patří v současné době k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Lamino je ideální k výrobě cenově dostupného zejména sektorového nábytku, komod, skříní, obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska polepená laminovacím papírem který je zalit melaminovou pryskyřicí. Lamino lze vyrobit jako jednobarevné (unidekor), ale zejména v mnoha dekorech s povrchem hladkým, matným, perličkou, strukturou dřeva i lesklým povrchem. Lamino desky se vyrábějí v mnoha tloušťkách z níchž nejběžnější jsou 16 a 18 mm. Hrany pro lamino desky se vyrábí z melaminového papíru. Hrany plastové jsou označované ABS. Jsou odolnější, než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tloušťkách. Nejpoužívanější je tl. 0,5 a 2 mm. Laminované desky jsou zdravotně nezávadné.

 

MDF - medium density fibreboard

MDF deska neboli středně hustá vláknitá deska, se vyrábí převážně ze smrkových dřevěných vláken a vyniká především pevností a snadnou opracovatelností. Právě díky pevné struktuře jsou MDF desky plnohodnotnou náhradou masivního dřeva a jsou velmi často používaným materiálem pro výrobu nábytku. MDF desky mají objemovou hmotnost 800 až 900 kg/m3. Mají velmi jemnou a homogenní strukturu, která je hustší, než dřevotříska (DTD). Vzhledem ke své homogennosti drží výborně veškerý použitý spojovací materiál. MDF desky lze snadno opracovávat a spojovat běžnými truhlářskými lepidly. Díly z MDF desek lze velmi dobře potahovat foliemi, dýhami, lamináty nebo lakovat. Lze takto upravovat do neomezeného množství barevných odstínů stupnice RAL nebo různého stupně lesku. Nanesením dekorační fólie vznikají tvarové dílce vhodné na dvířka, lišty, či rámy. MDF deska je velmi odolná a žádána i pro velmi jednoduchou údržbu.

 

Lakovaná MDF

V poslední době velmi žádaný produkt zákazníky, designery i architekty. Není vidět přechod mezi hranou nábytku a samotnou plochou (jako na laminu). I při použití těch nejlepších a nejdražších profesionálních barev se povrch poměrně snadno poškrábe - snadněji, než povrch lamino desek. Lakování MDF se provádí zejména v lakovací kabině.

 

HDF deska

je nejtvrdší dřevovláknitá deska vyrobená z vláken převážně jehličnatých stromů. Vyniká tvarovou stálostí, vysokou pevností a odolností. Běžně se s ní lze setkát u nábytku a to zejména na zadních stranách skříní, dna zásuvek a šuplíků ale také jako jako podpora pro čalounění. Využívá se rovněž při výrobě nábytkových lišt, stěnových obkladů a výplní dveří. Pro výrobu HDF desek se požívají metody mokré nebo suché cesty. Při mokré výrobě HDF desek se přidává parafín a používá lepidlo. Tyto desky mají z jedné strany vylisovaný obrys síta a používají se místo překližky. Při suché výrobě HDF desek se používají vlákna z listnatých stromů, parafín a lepidlo. Tyto HDF desky jsou hladké z obou stran. Hladký povrch desek se velmi snadno upravuje lakováním či laminováním a povrch se tedy jednoduše udržuje.

 

Překližka

Překližka je tvořena z několika vrstev loupaných dýh, které jsou vrstvené od středu symetricky. Jednotlivé vrstvy dýh jsou kladeny do kříže podle směru vláken, nebo stejným směrem. Takto kladené překližky se poté používají jako překližované lamely na výrobu postelových roštů. Jedná se o pevný, houževnatý materiál, lamely vykazují vysokou pružnost. Překližky jsou deskové materiály, které se vyrábí z jednotlivých dřevěných dýh. Dýhy pro výrobu překližek vznikají krájením nebo loupáním dřeva a při výrobě překližek se na sebe ve vrstvách lepí. Vlákna dřeva v jednotlivých vrstvách se na sebe lepí v kolmém směru a tato technologie umožňuje vysokou pevnost překližek. Překližky se vyrábí převážně ze dřeva borovice, břízy a topolu. Rozdělujeme je na překližky bez fólie či obalové, fóliované hladké překližky a fóliované protiskluzové překližky. Využívají se pro výrobu obalů, bednění, palet, ohrad či zastřešení, v nábytkářství, při výrobě podlah nebo jako deskový materiál pro šalování.Hlavní výhodou překližek je vysoká pevnost a tuhost, odolnost proti vlhkosti, nízká pořizovací cena a snadná manipulace. Překližky mají velice dlouhou životnost. Bez výraznější změny struktury a vzhledu vydrží desítky let využívání.

 

ABS hrany

ABS hrany jsou vyrobené ze zdravotně nezávadného plastu (vyrábí se z něj např. i hračky jako LEGO), který je tuhý, houževnatý a teplotně odolný. Používají se pro ohranění (oblepení) nařezaných laminovaných dřevotřískových desek (LTD). Velmi často se s nimi setkáme u nábytku právě jako, jsou stoly a skříně, ale i v kuchyni a koupelně. Nalepené hrany vyššího profilu bývají obvykle zakulacené. Kromě estetického doplňku, který schovává surovou dřevotřísku, fungují i jako účinná ochrana proti vlhkosti, mechanickému poškození a otěru.

 

Ratan

Ratan, který je známý také jako rotang, je liána rostoucí v pralesích v jihovýchodní Asii. Jedná se o popínavou rostlinu, která může být silná od 1 do 10 cm. Šlahouny dosahují délky přes 200 m. Dřevo této rostliny je velmi lehké a ohebné. Po napaření a impregnaci v oleji se z něj pletou koše, nábytek, ale také klepadla na koberce, rákosky nebo deštníky. Výhodou ratanu je pevnost, měkkost, poddajnost, vzdušenost a lehkost.

 

Umělý ratan

Umělý ratan je plast – polyetylen. Pokud je vyrobený z původních surovin, které se obohacují o příslušná aditiva, má skvělou odolnost při vysokých i nízkých venkovních teplotách. Výhodou umělého ratanu je UV filtr který zabraňuje změnám barev, velká nosnost, lehkost, odolnost proti solím. Materiál je téměř bezúdržbový, stačí jen omýt vodou.

 

Pravá kůže

Pravá, přírodní useň - zpracovaná kůže se vyrábí nejčastěji z kůže hovězí. Jde o ceněný materiál, který je zárukou kvality, exkluzivity, působí elegantně a komfortně. V čalounictví je důležitý její nadčasový vzhled a vlastnosti plynoucí z přírodního původu, jako je neopakovatelná dlouhotrvající vizáž. Pro potahy získávaná hovězí kůže se povětšinou řeže na 2-3 vrstvy. První nejsvrchnější vrstva je nejkvalitnější a používá se na sedáky, druhá pro podpěrné a opěrné díly a třetí například na záda sedaček. Dle použitých vrstev a jejich rozvržení se stanovuje cena výrobku. Náklady přirozeně rostou s rozsáhlejším použitím nejkvalitnější vrstvy. K výrobě čalounění slouží kůže s tloušťkou v rozmezí 0,9 – 1,2 mm. Mezi výhody kůže patří dlouhá životnost oproti ostatním potahovým materiálům, látkovým i ze syntetické či modifikované kůže, prodyšnost a schopnost přizpůsobit se okolní teplotě, chladný povrch se relativně rychle zahřeje. Snadno se čistí a je vhodná i pro alergiky. Znalci ceněné charakteristiky usně jsou například vůně a individualita každé kůže daná přírodním původem a opotřebováním výrobku. Během užívání vzniká neopakovatelná patina tvořená místy s vyšším leskem či hladkostí díky častému využívání, záhyby, vráskami apod. Při údržbě kůže, která je nesmírně snadná, ale nesmí se podcenit, se dodržuje několik obecných pravidel. Pravidelné čištění a ošetřování značně prodlužuje životnost sedacího nábytku. Prostředky specializované na kůži je vždy dobré vyzkoušet na méně viditelném místě, aby se odhadla požadovaná reakce a patřičná dávka. Vlažnou vodou navlhčený bavlněný hadr nic při velmi jemném čištění nepokazí, ale pozor, všechnu vlhkost i kapalinu je třeba neprodleně vysát papírovou či bavlněnou utěrkou. Pro kůži jsou ideální přirozený vzhled, přírodní barvy a tóny, ty se aplikují namáčením nebo stříkáním. Mezi technologie zpracování patří pigmentace pro zvýšení odolnosti a zachování živočišného charakteru, anilinování pro nejkvalitnější kůže, broušení přinášející sametový povrch se zvýšenou propustností vlhkosti a mačkání pro sjednocení struktury nebo vyražení vzorů na kůži. Přírodní původ s sebou přináší i jedinečnosti jako jizvy, cévky, pigmentové skvrny apod. zachycené v kůži. Ty nejkvalitnější bez defektů se zpracovávají minimálně pouze barvením v kádi tzv. anilinací, získají tak vynikající prodyšnost, hebkost a trvanlivost. Ostatní kůže projdou mechanickou úpravou a chemickým barvením, dostává se jim i impregnační vrstva proti skvrnám a jsou vhodné pro zatížená místa v domácnostech i jinde. Výhodou oproti jiným čalouněním je nejkvalitnější potahový materiál, nejdelší životnost, snadno se čistí, jedinečný charakter a vlastnosti dané přírodním původem, neopakovatelnost a jednečnost každého kusu sedacího nábytku

 

Eko kůže

Pojmem Eko kůže se souhrnně označují dva typy náhražky pravé kůže. Jde buď o syntetickou nebo modifikovanou kůži. První jmenovaná je zcela umělého charakteru, přičemž druhá se vyrábí drcením a spojováním ze zbytků nevyužitých kůží. Oba materiály jsou dvouvrstvé s imitací ve svrchní vrstvě a bavlněným podkladem ve vrstvě spodní. Vzhledově, strukturou i na omak jsou často neodlišitelné od pravé kůže, ale především syntetickou useň je možné vyrábět ve více barvách. Pevnost syntetické kůže závisí na pevnosti podkladové textilie. Celková životnost je nižší než u kůže pravé, rovněž je méně odolná proti otěru, avšak stejně snadno se udržuje a je elastická. Povrch se ošetřuje vlažnou vodou navlhčeným hadříkem s roztokem neagresivního saponátu s neutrálním pH (mýdlovou vodou, pracím práškem) a přípravky na syntetickou kůži v intenzitě a četnosti dle doporučení výrobců. Je vhodná i pro alergiky. Postupně vytlačuje koženku a to i v obuvnictví a textilním průmyslu, poskytuje totiž oboustrannou prodyšnost a při kontaktu se solí nepraská. Obdobně jako pravá kůže jsou oba materiály prodyšné, snadno udržují. Naproti tomu nemají tak dlouhou životnost a vysokou odolnost proti otěru jako pravá kůže. Výrazně nižší cena oproti pravé kůži. Eko kůže je vzhledově, strukturou i na omak k nerozeznání od pravé kůže a lze ji vyrábět v mnoha barvách. Snadno se udržuje.

 

Žinylka

Žinylka je označení příze nebo tkaniny z ní vyráběné. Efektní nitě housenkovitého tvaru se vyznačují odstávajícími vlasy, samotná látka se získává nejčastěji tkaním nebo skaním a slouží především jako pevný textil pro bytové potahy. Kombinace polyesterového  nebo bavlněného základu s bavlněným vlasem tvoří běžně používaný materiál pro výrobu čalounění. Žinylkové nitě se přitom používají jako útek. Krom čalounění se žinylka používá pro pevné úplety a svrchní oděvy, například svetry, kabáty, čepice, šály atd., i na závěsy. Dobře udržuje teplo a nepouští vlákna po vyprání ani vypárání. Žinylkové potahy jsou jednobarevné nebo s širokou paletou vzorů. Vynikají objemností a jemností, předností je i cenová dostupnost. Název pochází z francouzského chenille čili housenka. Výhodou oproti jiným čalouněním je pestrá nabídka vzorů a barev. Pevná látka s efektní strukturou.

 

Postelové rošty

Laťkové rošty jsou nejčastěji vyráběny z masivního dřeva či překližky. Jsou konstruovány pro různé hmotnostní zatížení, které je určeno průřezem a počtem latí v roštu. Jednotlivé latě jsou spojené většinou popruhem nebo pevně připevněné k rámu. Nepolohovatelné laťkové rošty jsou vhodné pro všechny typy matrací, polohovatelné jsou vhodné zejména pro matrace pěnové, sendvičové, latexové a jiné matrace určené pro použití s polohovacím roštěm.

Lamelové rošty jsou vyráběny z lamelových prvků, většinou březových nebo bukových, které se upevňují do pevného rámu zadlabáváním, nebo uložením do pevných či výkyvných pouzder různých provedení. Stejně jako rošty laťkové mohou být polohovatelné.

Nastavení tuhosti roštů umožňují některé lamelové rošty, většinou na pěti lamelách v oblasti hrudníku. Tyto lamely jsou zdvojené a jejich tuhost se nastavuje posunem plastových spojek. Posunutím spojen ke krajům roštu dochází k pevnému spojení dvou lamel po celé jejich délce a tím ke zvýšení tuhosti. Posunutím spojek ke středu lamel se naopak tuhost snižuje.

 

PUR pěna

neboli polyuretanová pěna vzniká chemickou reakcí polyisokyanátů a jiných sloučenin. Vyrábí se v rozsáhlé škále objemových hmotností a tuhostí. V nábytkářském průmyslu slouží zejména k výrobě čalounění sedacího nábytku, matrací a zbytkové produkty PUR pěn se mohou využívat jako výplně do dekoračních polštářů nebo k výrobě PPUR nebo RE pěn. Výhodou je prodyšnost, fyziologická nezávadnost, a možnost zvolit si tuhost dle potřeby. Jednotlivé tuhosti pěn se pro optimální využití dají kombinovat. Můžeme se setkat s různým označením polyuretanových pěn podle výrobců technologického postupu či vlastností. Například studená nebo horká PUR pěna se liší podle teploty vypěňování, která má vliv na konečnou velikost a strukturu pórů. Studená PUR pěna má větší póry, takže vykazuje lepší prodyšnost.

 

Viskoelastická pěna

Viskoelastická pěna známá také pod pojmy paměťová nebo líná pěna je polyuretanová pěna, která se při působení tepla a tlaku tvarově přizpůsobí. Je proto vhodná zejména pro použití do polštářů a matrací pro osoby, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko. Podporuje rovnoměrné rozložení tlaku těla na matraci a eliminování tlakových bodů v kritických partiích, čímž pomáhá předcházet proleženinám.

 

Pružiny BONNELL

Matracové jádro z pružin Bonnell je tvořeno dvoukuželovými tlačnými pružinami, které jsou v řadách spojeny tažnou válcovou pružinou. Mají výbornou pevnost a pružnost a umožňují vysokou prodyšnost matrací.

 

Taštičkové pružiny

Taštičkové pružiny jsou tlačné válcové pružiny stlačené v textilních váčcích. Díky tomu může každá pružina pracovat samostatně a tím matrace poskytuje ideální oporu. Rozdílné tuhosti jader z taštičkových pružin se dosahuje pomocí různé tloušťky použitého drátu, rozdílným stlačením pružiny a velikostí váčku. V rámci jedné matrace může mít každý pás pružin různou tuhost pro vytvoření anatomických zón. Stejně jako matrace z pružin Bonnell jsou matrace s použitím taštičkových pružin vysoce prodyšné a vysoce pružné.

 

Houpací mechanika

 houpací mechanika je nejčastěji používaná mechanika u levnějších typů kancelářských židlí a křesel. Za použitím této mechaniky se lze na kancelářské židli nebo křesle pohybovat jako v křesle houpacím. U houpací mechaniky však nelze přizpůsobit sklon opěráku a ani sedáku - obě části jsou k sobě napevno přimontované bez možnosti pohybu. Nastavení síly protiváhy se provádí utahováním nebo povolováním šroubu umístěného pod sedákem kancelářské židle. Výsledkem je nastavení tuhostí houpání, která se odvíjí od hmotnosti uživatele. Židle s houpací mechanikou nelze bezvýhradně doporučit ke každodenní práci za kancelářským stolem. Jejich předností bývá spíše design než ergonomie a jsou proto vhodné pro domácí kanceláře.

 

Asynchronní mechanika

 Asynchronní mechanika se vyznačuje nezávislým nastavením sklonu opěráku a sedáku. Obě části židle lze polohovat dle potřeb nezávisle na sobě. Židle s asynchronní mechanikou mají většinou 3 ovádací páčky pod sedákem. Jedna slouží k nastavení výšky židle, druhá k nastavení sklonu opěráku a třetí k nastavení sklonu sedáku. Přestože asynchronní mechanika poskytuje velkou variabilitu sezení, je vhodná pro uživatele, kteří budou na židli budou trávit spíše méně času.

 

Synchronní mechanika

 Synchronní mechanika umožňuje nastavit sklon opěráku do několika pozic nezávisle na sklonu sedáku. Kancelářskou židli nebo křeslo lze tzv. zaaretovat / zablokovat do jedné pozice, případně ji nechat volně se pohybovat. Ve druhém případě bude židle neustále kopírovat sed – tedy čím více se uživatel zakloní, tím více se přizvedne sedák a opačně. Kancelářské židle a křesla se synchronní mechanikou mají dobré ergonomické vlastnosti, a lze je doporučit pro každodenní používání.

 

Područky pevné

Pevné područky neumožňují výškové ani stranové nastavení. Tyto područky jsou součástí většiny kancelářských židlí a křesel.

 

Područky výškově nastavitelné

Výškově stavitelné područky umožňují nastavit jejich výšku, zpravidla v několika pozicích pomocí jednoduchého ovládání.

 

Područky výškově i stranově nastavitelné

Výškově i stranově nastavitelné područky umožňují nastavit jejich výšku a natočit horní část. Tímto nastavení lze docílit optimální pozice paží a předejít nežádoucímu napětí v oblasti ramen a šíje.

 

Kolečka pro tvrdé podlahy

Kolečka pro tvrdé podlahy se označují jako "měkká" kolečka. Obvod koleček je opatřen měkčenou gumou šedé barvy, která nezanechává na podlaze nežádoucí stopy. Tato kolečka jsou určené zejména pro dlažby, dřevěné a plovoucí podlahy, průmyslové podlahy, a pod.

 

Kolečka pro měkké podlahy

Kolečka pro měkké podlahy se označují jako tvrdé. Obvod koleček je plastový. Týto kolečka jsou určené zejména pro použití na koberce nebo měkčené PVC podlahy.

 

Kluzáky

Kluzáky se vyrábí se z plastu a jsou vhodné zejména k pracovním židlím se zvýšeným pístem, kde zajišťují bezpečnou stabilitu židle a sedícího.

Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.